Home Artykuły Zaklinanie przedmiotów oraz symboli
0

Zaklinanie przedmiotów oraz symboli

0

Sztuka zaklinania przedmiotów oraz symboli w prawdziwej magii polega na nadaniu im pożądanych właściwości magicznych, czyli określonego oddziaływania.
Jak zwykle aby opisać zjawisko magiczne posłużę się tutaj psychologią do wyjaśnienia zasady działania pozornie abstrakcyjnego zjawiska.


Zacznijmy jednak od początku. Słowo zaklinanie pochodzi od słowa „zaklęcie” synonimu w polskim języku dla słowa „czar” od „czarowania”. Oznacza ono czynność w której osoba za pomocą mocy swojego umysłu i energii magicznej umieszcza magiczną właściwość w przedmiocie.

Wszyscy widzieliśmy tego rodzaju sceny na filmach fantasy i czytaliśmy o nich zapewne w książkach ale jak by to miało działać w rzeczywistości?

Podam dwa wytłumaczenia: zasadę psychologiczną oraz zasadę ezoteryczną.


Zaklinanie – psychologicznie


Z punktu widzenia psychologicznego nasz umysł posiada zdolność tworzenia pewnych wzorców, programów, które następnie realizuje.
Zwyczajnie kiedy coś dostatecznie silnie postanowimy, albo nabierzemy o czymś konkretnego przekonania – nasz umysł na poziomie podświadomym stara się to przekonanie potwierdzać i realizować. Stąd rożnego rodzaju książki typu „Potęga Podświadomości” etc.

Im bardziej nasza uwaga w danej chwili zostanie skoncentrowana na celu działania i zaprogramowaniu pożądanego rezultatu – tym mocniej taka intencja wyryje się w naszej podświadomości i będzie realizowana w przyszłości nawet gdy o niej na poziomie świadomym zapomnimy.
Dlatego też jedna z odmian praktykowania magii nazywana ceremonialną polega na stosowaniu dużej ilości różnego rodzaju niezwykłych rekwizytów, szat i innych przyrządów magicznych po to aby osoba ją praktykująca podczas praktyki mogła poczuć się inaczej, bardziej wzniośle, niezwykle. Znajdując się w innym otoczeniu, w innych szatach, posługując się specjalnymi rekwizytami – sprawiamy, że nasza podświadomość odnotowuje ów fakt niezwykłości danej chwili i łatwiej przyjmuje do wiadomości, że to co chcemy w tym czasie zaprogramować jest ważne, ma moc, i należy to realizować. Stąd też zresztą prawie wszystkie religie korzystają z rekwizytów i scenografii podczas swoich ceremonii aby stworzyć ten nadnaturalny klimat i sprawić, że osoba biorąca udział w ceremonii będzie bardziej podatna na to co owe religie chcą jej zaszczepić. Wyznawcy większości religii w przeciwieństwie do magów uczestniczą jednak w zasadzie biernie w owych ceremoniach (pomimo wykonywania rożnych gestów liczy się przede wszystkim to na czym skupiony jest nasz umysł, a większość ludzi w kościele myśli o tym, że na obiad będzie rosół etc.) kierowanej przez kogoś innego – zamiast samodzielnie i świadomie używać możliwości programomania swojego umysłu adekwatnie do własnych potrzeb a nie cudzych.

Na poziomie psychologicznym więc zaklinanie to proces w którym poprzez koncentrację uwagi i intencji – często przy użyciu dodatkowych rekwizytów wspomagających ten proces – chociaż niekoniecznie z ich użyciem – osoba programuje pewną intencję zakotwiczając ją w przedmiocie lub symbolu.

I teraz dochodzimy od prostej psychologii do tej bardziej tajemniczej części. Bo o ile łatwo jest wytłumaczyć sobie fakt, że zaprogramowało się własne przekonania koncertując się na intencji określonego oddziaływania magicznego danego przedmiotu to jednak okazuje się, że inne osoby korzystające z tego przedmiotu mogą odczuć tą zapisaną w nim właściwość. Tu dochodzimy do teorii zbiorowej Nieświadomości (podświadomości) Junga – zakładającej, że ludzkość połączona jest na poza-świadomym poziomie pewnym polem informacyjnym i tak naprawdę przekonania jednej osoby zostawią stały odcisk w owym polu informacyjnym i mogą być postrzegane na intuicyjnym poziomie przez innych ludzi.
Możemy też zwrócić uwagę na możliwości przyjmowania przekonań o właściwościach przedmiotów jakie nam ktoś po prostu opisał i poprzez uznanie ich za prawdziwe – podświadome powodowanie ich realizowania się również w naszym życiu. Jedno nie wyklucza drugiego i zapewne oba te wytłumaczenia są w jakimś stopniu prawdziwe.


Zaklinanie – ezoterycznie

Powyższe wytłumaczenia kierowałem do osób bardziej sceptycznych, które w styczności z taką tematyką z góry gotowe są założyć, że takie rzeczy zwyczajnie nie mają sensu i podstaw skutecznego działania dających się opisać przy pomocy oficjalnej terminologii naukowej.

Jednak szczerze mówiąc moje przekonania na ten temat są znacznie szersze niż tylko owo psychologiczne ujęcie zagadnienia. Łączą co prawda te elementy psychologiczne gdyż jedno wcale drugiego nie wyklucza a zazwyczaj działa wspólnie – ale te dodatkowe powody są dużo ciekawsze i obdarzone dużo większym potencjałem.

Otóż istnieje coś takiego co nazywamy przestrzenią astralną, choć nazwa jest jedną z wielu i zależnie od przyjętego systemu i nazewnictwa może być nazywana nieco inaczej choć wciąż chodzi o to samo.
Świat astralny to świat w którym myśli i emocje nabierają konkretnych kształtów i stanową namacalną rzeczywistość. Cała nasza fizyczna rzeczywistość – ponieważ doświadczamy jej i postrzegamy na co dzień a więc jej obraz znajduje się w naszych myślach, pamięci etc. – ma swoje odzwierciedlenie na płaszczyźnie astralnej. Cokolwiek też stanowi obiekt ludzkich wierzeń, przekonań, koncentracji umysłu, może nabrać tam formy i i stać się namacalnym obiektem na tym poziomie – oddziaływającym też na ludzkość gdyż nasze myśli, idee i odczucia nie są emitowane tylko w jedną stronę (na zewnątrz) ale ludzki umysł zanurzony jest w tym polu informacyjnym także jako odbiornik nie tylko jako nadajnik, a więc styka się w jakimś stopniu z tym co się w tym polu znalazło i bardziej lub mniej podświadomie odbiera te idee przesiąkając nimi i traktując je często jak swoje własne. (To jakie oddziaływania będą miały na nas wpływ zależy od tego co i na ile świadomie w życiu wybieramy i na jakie jakości się „nastroiliśmy”.)
Podobnie jak ze snami (które również dzieją się na płaszczyźnie astralnej) – wyobrażenia zarówno nabierają formy jak i z czasem jeśli nie podtrzymywane uwagą, wierzeniami i emocjami ludzi – rozwiewają jak dymna iluzja.

Oczywiście również działa to na poziomie zbiorowości, a więc jeśli grupa ludzi wierzy w określoną rzecz i się na niej koncertuje – to wspólnie oni zasilają i dodają moc swoich przekonań do obiektu na którym koncertują uwagę.
Temat świata astralnego stanowi sam w sobie ogromnie rozległą dziedzinę i nie sposób go dogłębnie tutaj opisać. Kluczowe jest dla nas zrozumieć, że przekonania mogą nabrać namacalnej formy, która może w pewnych okolicznościach trwać niezależnie już od naszej koncentracji lub jej braku i może stale na nas oddziaływać. Tak działa zaklinanie na poziomie astralnym: nadanie poprzez przekonanie właściwości, która zostaje związana z danym przedmiotem lub symbolem, w taki sposób, że niezależnie już od tego czy będziemy o tym myśleć czy nie – ta właściwość pozostanie i stale będzie spełniać swoją funkcję.

Na potrzeby celowego zaprogramowania określonych właściwości tak aby moc oddziaływania była wyraźna i silna – robi się to w sposób złożony – przynajmniej od strony technicznej – choć przy pewnej wprawie, pewne złożone działania przestają być potrzebne. W ramach ciekawostki jednak opiszę tu jedną z możliwości przeprowadzania takiego złożonego procesu zaklinania:

Aby zaklęcie stale działało i i nie wygasło z czasem, tak jak wygasa nasze wyobrażenie, które przestajemy podtrzymywać – proces zaklinania musi wiązać się w pierwszej kolejności z zaprogramowaniem źródła, z którego zaklęcie będzie stale czerpać swoją moc. Zazwyczaj do tego celu używa się mocy żywiołów, niektórych symboli magicznych reprezentujących energię i nią emanujących z tego powodu, a także co chyba jest jedną z najbardziej naturalnym a zarazem potężnych metod – archetypowych, podstawowych symboli związanych z naszą rzeczywistością.
O znaczeniu energii kształtu pisałem tu w innym artykule więc tam odsyłam dla bardziej dogłębnego zrozumienia tego zagadnienia.
Mówiąc o podstawowych archetypowych symbolach mam na myśli kształty, które symbolicznie reprezentują na poziomie zbiorowej psyche ludzkości określone idee takie jak „Źródło”, które reprezentuje stale wydobywającą się emanację twórczej, życiodajnej energii, tworzącej naszą rzeczywistości, a które to czasami może być wizualizowane jako symbol kobiecy czyli krąg (symbol narodzin, bezpieczeństwa etc.). Na poziomie bardziej materialnym może być to symbol solarny, czyli Słońce ale w warstwie symbolicznej łączy się ono z całą masą potężnych symboli bóstw solarnych etc.
Jest to cala masa symboli, które pragnę tu tylko lekko zasygnalizować, bo każdy indywidualnie moim zdaniem powinien odkryć te naturalne połączenia symboliki jeśli chce się nimi skuteczne posługiwać. Im bardziej coś nam naturalnie przychodzi w naszych skojarzeniach, tym lepiej też dla nas działa praca z takimi zestawami symboli.

W każdym bądź razie magiczny symbol powinien mieć źródło swojej mocy oparte na symbolice, która tą mocją w naturalny sposób emanuje.

I tu zależnie od tego jakie właściwości zaklinamy w przedmiocie czy sigilu (symbolu) magicznym – jak chcemy aby on działał – posługujemy się odpowiednio dobraną do tego celu symboliką. Jeśli chcemy przywołać moce anielskie, to posługujemy się symboliką anielska i konceptami, które się wiążą z tą mocą na poziomie symbolicznym, ideowym etc.

Określone symbole związane z określonymi ideami – przyciągają moc tych idei wprawiając w ruch rzeczywistość na poziomie duchowym a w następstwie także na poziomie materialnym.
Mówiąc bardziej obrazowo – posługując się odpowiednim symbolem emanującym pożądaną energią – możemy zacząć przyciągać do naszej rzeczywistości jakości reprezentowane przez ten symbol. Mówiąc prosto: Podobne przyciąga podobne.

True Magic

You cannot copy content of this page