Home Artykuły Sztuka użytkowa
0

Sztuka użytkowa

0

Sztuka użytkowa to pojęcie oznaczające efekt działania artystycznego, łączącego elementy artystyczne (estetyczne) z praktycznym zastosowaniem w przedmiotach użytku codziennego. Przejawem sztuki użytkowej może być na przykład tworzenie artystycznej zastawy stołowej, artystyczne wykonanych mebli, czy innych elementów użytku codziennego, którym twórca nadaje walory estetyczne.

Sztuka użytkowa poprzez swoją estetykę może również wyrażać idee filozoficzne / duchowe. W ten sposób przedmiot użytku codziennego może wyrażać coś znacznie głębszego i dawać użytkownikowi poczucie obcowania z owymi wzniosłymi aspektami oraz walorami.

Sztuka użytkowa towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów i zawsze stanowiła przejaw podniesienia statusu społecznego, ale też przejaw odzwierciedlający często barwną i ponadprzeciętną osobowość.

Podczas gdy niektórzy ludzie skupieni są jedynie na pragmatycznych aspektach używanych przez siebie przedmiotów i zadowalają się jedynie ich praktyczną funkcją – inni na drodze własnego rozwoju wewnętrznego, dzięki swojej wrażliwości na piękno (zdolności jego dostrzegania i doceniania) – dostrzegli, że piękno może być obecne we wszystkim – w tym w przedmiotach użytku codziennego – a my sami możemy zadziałać w kierunku uczynienia ich pięknymi i obdarzonymi dodatkowymi walorami. Człowiek bowiem to istota dostrzegająca piękno i poszukująca owego piękna, a kiedy już je znajduje, rozkwita jak kwiat, który znalazł się we właściwym dla siebie środowisku. Stąd też wniosek, że człowiek poczucia piękna potrzebuje na głęboko duchowym poziomie a kiedy się z nim styka – coś w nim się uruchamia, często w odczuwalny sposób podnosząc samopoczucie, poczucie sensu i radość z życia.

Ludzkość znalazła więc prędko sposoby na uczynienie przedmiotów użytku codziennego bardziej atrakcyjnymi estetycznie. Jednak nie każdy producent o to dba w równym stopniu ponieważ nie każdy człowiek uważa mimo wszystko estetykę za coś ważnego. Poza tym nie każdy też posiada zmysł artystyczny i zdolność tworzenia równie pięknych rzeczy. I to też jest dobre, gdyż inaczej wszędzie dookoła wszyscy prześcigali by się jedynie w tworzeniu coraz to piękniejszych i doskonalszych artystycznie przedmiotów przez co stało by się to trywialną normą, a tak, jest to rzecz bardziej unikatowa przez co dająca nam wiesze poczucie jej wartości.

Żyjemy w ciekawych czasach. Natłok informacji, ciągły pośpiech połączony z zalewem dobór materialnych, które zewsząd są nam oferowane sprawił, że stajemy się coraz bardziej czujni (w każdym razie część z nas) i bardziej świadomie zaczynamy wybierać z poród wielu możliwości. Sztuka użytkowa obecnie zmienia moim zdaniem postać zmierzając w kierunku bardziej duchowym a zarazem bliskim nam i praktycznym. Kiedyś jakże popularne było otaczanie się wspomnianymi drogimi zastawami stołowymi, które ówcześni ludzie z lubością pokazywali podejmując gości, okazując w ten sposób oznakę statusu oraz dobrego gustu do wybierania najlepszych i najpiękniejszych rzeczy. W przeszłości wśród ludzi których było na to stać popularny był przepych w domach, którego zadaniem było nie tylko podkreślać status społeczny ale w równym stopniu dawać do zrozumienia, że ma się do czynienia z osobą wrażliwa na piękno, „światową” jak to się mówiło etc. Sztuka użytkowa była bardzo eksponowana w przestrzeni życiowej domostwa.

Ludzie mniej zamożni również lgnęli do tego co pięknie, artystycznie wykonanie i tak kwitło wszelkiego rodzaju ludowe rękodzielnictwo artystyczne – wytwarzanie nawet drobnych przedmiotów użytku codziennego jak grzebienie, spinki do włosów, ubrania, nakrycia głowy i inne przedmioty tego typu – choć ludzie mniej zamożni często traktowali takie przedmioty jako swego rodzaju skarb i sięgali po nie zazwyczaj jedynie przy specjalnych okazjach, lub w zaciszu prywatności, sycąc się ich pięknem.

Dziś kiedy większość z nas ma zapewnione podstawowe potrzeby i możemy sięgać po sztukę w zasadzie w dowolnych ilościach a artystów/twórców jest naprawdę wielu – zaczęliśmy zwracać uwagę ponownie na praktyczny aspekt sztuki, oraz zdrowy minimalizm. Zamiast otaczać się nadmiarem – wybieramy coraz częściej coś bardziej praktycznego, co faktycznie będzie z nami na co dzień a co zarazem wyrazi naszą osobowość i będzie współgrało z naszym poczuciem piękna i co mam wrażanie jest coraz bardziej istotne – wartościami duchowymi. Odkryliśmy bowiem bardziej dogłębnie wraz z rozwojem naszej cywilizacji, że sztuka potrafi nie tylko wyrażać ale i pobudzać wzniosłe idee i aspekty duchowe, których ważności jesteśmy dziś bardziej świadomi, zdając sobie przy tym sprawę, że prawdziwa duchowość nie leży w świątyniach i mechanicznych gestach religijnych, ale jest tam, gdzie doświadczamy świadomie poczucia piękna, harmonii i w tym co owe wzniosłe idee w nas aktywizuje.

Stąd też powstała odzież True Magic jako połączanie czegoś praktycznego co towarzyszy nam na co dzień i czego naprawdę każdy potrzebuje – bo każdy potrzebuje ubrań – z walorami artystycznymi i duchowymi. Dziś bowiem coraz więcej z nas świadomie wybiera coś więcej niż tylko „ładne i praktyczne” – pragniemy bowiem się rozwijać i doświadczać czegoś na wyższym duchowym poziomie. W natłoku materializmu i wszechobecnej komercji drapieżnie-kapitalistycznego społeczeństwa tęsknimy za tym co subtelne, duchowe i magiczne. Dlatego ponownie zaczynamy cenić rękodzieło i przedkładać małych indywidualnych producentów-artystów wkładających serce i duszę w swoją twórczość – nad duże bezduszne koncerny i korporacje. Coraz więcej z nas bowiem jest zdolna odczuć różnicę. Pragniemy by nasza rzeczywistość była czymś więcej i zaczynamy zdawać sobie sprawę, że jeśli zechcemy – możemy ją taką uczynić – magiczną, bogatszą o coś więcej na głębszym poziomie.

Sztuka użytkowa to dla mnie więc sposób na wsparcie duchowych aspiracji i magicznych zainteresowań poprzez tworzenie artystycznej i opartej o ezoteryczną wiedzę odzieży. Każdy bowiem potrzebuje odzieży, a ta jak się okazuje dawać może noszącemu poczucie, czegoś więcej niż tylko fizycznego komfortu. I to jest piękne moim zdaniem i warte realizacji, gdyż wspiera ludzi na bardziej subtelnym duchowym poziomie, pozwalając się lepiej i pełniej realizować w tych jakże fascynujących i szczytnych tematach.


True Magic

You cannot copy content of this page