Home Artykuły Sztuka Ezoteryczna
0

Sztuka Ezoteryczna

0

Sztuka Ezoteryczna to pojęcie, którym określamy odmiany sztuki zawierające w sobie przekaz ezoteryczny zwany także wiedzą tajemną.

W praktyce sztuka ezoteryczna odnosi się do zawierania w formie przekazu czy to wizualnego czy czasem dźwiękowego – symboliki opisującej zagadnienia filozoficzne i metafizyczne – czyli takie, które opisują rzeczywistość duchową oraz magiczną. Elementy sztuki ezoterycznej często same w sobie zawierają moc poprzez użyte symbole.

W tym artykule opowiem co nieco na temat sztuki ezoterycznej w praktyce i tego gdzie się ją spotyka i do czego jest i była stosowana na przestrzeni wieków.


Sztuka Ezoteryczna, czyli wiedza tajemna ukryta na widoku

Ludzkość od zarania dziejów posiada zarówno wybitne jednostki obdarzone ponadprzeciętną wiedzą, intelektem a także wejrzeniem duchowym – często wykraczające poza zdolności zrozumienia przeciętnego człowieka – jak i wiele porywczych jednostek sterowanych przez małostkowych przywódców czy to politycznych czy religijnych zależnie od epoki i miejsca na mapie. Owe wybitne jednostki posiadające ponadprzeciętną świadomość – pragnąc przekazywać a zarazem chronić wiedzę wymagającą do jej zrozumienia ponadprzeciętnej świadomości – często praktykowały ukrywanie swojego przekazu niejako na widoku – w symbolach zrozumiałych jedynie dla wtajemniczonych. W ten sposób w formie ikonografii i innych formach sztuki przekazywano często całe idee, ilustrowano historie a nawet tworzono niejako instrukcje postępowania, pozwalające wtajemniczonemu adeptowi zrozumieć proces samodoskonalenia i drogi jaką powinien kroczyć aby osiągnąć oświecenie w danej dziedzinie. Dla zwykłego człowieka z zewnątrz więc obrazy te czy utwory muzyczne mogły stanowić jedynie ciekawostkę estetyczną, walor rozrywkowy – ale wtajemniczony adept wiedząc na co zwracać uwagę był w stanie odczytać ukryty przekaz.

Często stosowano tę zasadę w malarstwie, ale także w innych formach sztuki jak muzyka, poezja, rzeźba, architektura czy taniec. Do dziś wiele tajemnic wciąż dostępnych jest jedynie wtajemniczonym choć wystawione są na publiczny widok.

Światli ludzie odkryli również dość szybko moc płynącą z symboli i nauczyli się poprzez sztukę wizualną gromadzić i ukierunkowywać bieg energii, wzbudzać pożądane, korzystne dla człowieka energie duchowe, które poprzez pozytywne oddziaływanie są w stanie wesprzeć go na jego drodze samodoskonalenia.
Ponownie jak w powyższym przypadku – dla osób niewtajemniczonych wiele symboli to jedynie wizualna ciekawostka ale dla osób zdolnych odczuwać płynącą z nich energię i zwracających uwagę na zawartą w nich symbolikę oraz energię kształtu – to coś o wiele więcej.


Sztuka ezoteryczna w kulturze

Sztuka od zarania inspirowała nas i dostarczała natchnienia. Sztuka nawet w swojej najprostszej rozrywkowej postaci, często sprawia, że zatrzymujemy się na chwilę w zachwycie i wypełnia nas świeża energia.

Artysta często czysto intuicyjnie, nieświadomie czerpie swą inspirację ze świata energii i ducha, co sprawia, że obcowanie ze sztuką nawet w formie rozrywkowej napawa nas nowymi ideami, inspiruje, zachwyca, skłania do zastanowienia i ogólnie dostarcza nam ogromnej porcji energii, którą możemy pozytywnie i twórczo spożytkować.

Walor rozrywkowy sztuki zdaje się być jedynie skutkiem ubocznym jej istnienia i powszechnego dziś dostępu do obcowania ze sztuką. Kiedy bowiem spojrzymy na antyczne i pierwotne kultury widzimy, że sztuka była elementem sfery sacrum, czyli czymś co wiązało się z przekazem wyższych idei duchowych.
Od prymitywnych malunków na skałach jaskiń po pełne przepychu ołtarze i budynki świątynne – sztuka obecna jest wszędzie tam gdzie człowiek stara się przekazywać idee duchowe oraz wprawiać w ruch siły magiczne. Opisywałem to zagadnienie w poprzednim artykule, zatem jedynie powtórzę tu: spójrzcie na ołtarze w świątyniach, szaty kapłanów, budowle – to wszystko stworzono po to by wzbudzić w obcujących z tymi elementami ludziach określone odczucia i aby przekazywać w ten sposób energie i idee jakie poprzez ów wystrój ma emanować dana doktryna.

O wiele ciekawszą formą sztuki poza sztuką sakralną głównych religii jest twórczość wolnomyślicieli i osób, które nieskrępowane narzuconymi doktrynami, wykorzystując swój błyskotliwy umysł zawarły metafizyczny przekaz w swojej twórczości artystycznej. Muzyka, malarstwo i grafika, architektura, rzeźba, taniec etc. – gdziekolwiek spojrzeć mamy okazję do zawierania i odczytywania wzniosłych idei w ekspresji artystycznej. Idee zaś mają to do siebie, że promieniują i emanują, zwłaszcza jeżeli zawarto się je świadomie projektuje jak i świadomie się je eksponuje poprzez sztukę.


Krótkie podsumowanie sztuki ezoterycznej

Do uprawiania sztuki ezoterycznej potrzebna jest wiedza. Wiedza o zagadnieniu, które się pragnie przekazać, o działaniu ludzkiego umysłu aby ten zdolny był przekazywaną ideę prawidłowo odczytać i przyswoić, nawet jeśli dzieje się to jedynie (aż) na podświadomym poziomie. Potrzeba jest znajomość energii kształtu i posługiwania się nią, znaczenia symboli zakodowanego w zbiorowej jaźni ludzkości etc.
Jednak wielu artystów potrafi sięgać po tę ukrytą wiedzę w sposób intuicyjny i podświadomy – stąd zadziwiające i wspaniałe efekty twórczości u osób, które same przyznają, że nie rozumieją do końca „skąd się to u nich bierze”. Większość pisarzy, malarzy i innych artystów skupionych na twórczości opisującej poza-codzienną rzeczywistość bowiem to osoby po prostu zdolne intuicyjnie odczytywać świat energii duchowych (lub jak kto woli, sygnały płynące ze zbiorowej podświadomości – odwołując się do Junga) i przekładać je na formę przekazu zwaną sztuką. Owszem planują pewien zarys tego co zamierzają stworzyć ale często już etap planowania stanowi początek odbierania przekazu na podświadomym poziomie a proces tworzenia może wzbogacić ich projekt o elementy, których sami nie przewidywali. Zupełnie jak gdyby w pewnym sensie sztuka tworzyła się sama poprzez artystę nastrojonego na określone idee.

Sztuka ezoteryczna to zatem piękno i estetyka, mogąca zarówno posłużyć nam jako coś wzbogacającego nasze życie od strony estetycznej ale zawiera w sobie potencjał oddziaływania na dużo głębszym poziomie – wzbogacając naszą duszę.


True Magic

You cannot copy content of this page